Ze wszystkich powierzchni w pomieszczeniu to podłoga zazwyczaj ma kontakt z największą różnorodnością zabrudzeń. Od codziennych takich jak błoto, jedzenie, napoje czy około remontowe wypadki. Aż do wieloletnich, trudnych do usunięcia zanieczyszczeń nieznanego pochodzenia. Doczyszczanie posadzek nie jest łatwe ze względu na rozmaite źródła brudu, którego usunięcia chcemy się podjąć nie niszcząc jednocześnie powierzchni podłogi. Zatem zanim spontanicznie zabierzemy się za szorowanie, zdrapywanie czy odmaczanie warto jest poświęcić chwilę na zapoznanie się z tematem i dobranie rozwiązania, które daną powierzchnię wyczyści i zabezpieczy.
Niezależnie od tego czy planujemy sprzątanie podłogi w domu czy w hali magazynowej musimy najpierw rozpoznać rodzaj powierzchni. Istnieje wiele rodzajów podłoża, z którym musimy zmierzyć się podczas sprzątania. Osoby prywatne oraz właściciele biur i sklepów wybierając rodzaj podłogi często kierują się głównie względami estetycznymi. Niestety z czasem niektóre z nich okazują się dość nieprzystępne w użytkowaniu. Wykładziny wymagają częstego odkurzania, a czasem nawet prania. Parkiet czy deska, które często występują w przestrzeniach mieszkalnych są raczej trudne w utrzymaniu ze względu na swoją miękką strukturę i wrażliwość na nadmiar wody. Wymagają cyklinowania, laminowania i dużej ostrożności na co dzień. Dużą popularnością cieszą się od dawna podłogi z żywicy epoksydowej lub poliuretanowej, które oferują nieprzebraną gamę kolorów i pięknie się prezentują w nowoczesnych wnętrzach. Nawierzchnie żywiczne są odporne na zarysowania, co niweluje potencjalne kumulowanie się brudu, niemniej warto zadbać o nie odkurzając i zabezpieczając nogi mebli filcowymi podkładkami. Podczas mycia takiej powierzchni nie należy używać środków zawierających substancje kwasowe i alkaliczne oraz takich z dużą zawartością mydła. Posadzki betonowe, które ostatnio stają się coraz powszechniejsze także w gospodarstwach domowych należą do najtrwalszych. Zatem na pewno nie grożą im zarysowania. Jeżeli zostaną odpowiednio zaimpregnowane czyszczenie ich również nie powinno przysporzyć wiele kłopotu, ponieważ brud i odbarwienia nie będą wnikały do wewnątrz. W pomieszczeniach wyłożonych płytką ceramiczną największe wyzwanie zazwyczaj stanowi fuga. Same płytki są materiałem wytrzymałym i nie łatwo je zniszczyć, natomiast fuga wymaga już dobrania odpowiednich środków i doświadczenia, aby skutecznie i szybko sobie z nią poradzić.
Doczyszczanie podłóg nie musi być mozolne, a tym bardziej ryzykowne. Trzeba jednak pamiętać, że każdy rodzaj posadzki wymaga odpowiedniego potraktowania.
Doskonale doczyszczona podłoga będzie się pięknie prezentować, a także świadczyć o właścicielu, dlatego warto zadbać o jej regularną konserwację. Doczyszczanie posadzki zawsze należy zacząć od usunięcia łatwiejszych zabrudzeń poprzez jej zamiecenie i odkurzenie, a następnie umyć ją przy pomocy wody, pary lub wody z detergentem. Jednak jeżeli mamy do czynienia z trudnymi do usunięcia farbami, klejem, pianką montażową czy betonem może być konieczne użycie specjalistycznych środków i narzędzi, aby przywrócić powierzchni odpowiedni wygląd i funkcjonalność.
W przestrzeniach przemysłowych podłogi są szczególnie narażone na zabrudzenia trudne do zlikwidowania. Niejednokrotnie są to smary, oleje czy woski, które nie poddają się łatwo myciu ręcznemu, dlatego warto przemyśleć wypożyczenie dedykowanych narzędzi lub zatrudnienie firmy, która profesjonalnie zajmie się usunięciem tego typu zabrudzeń. Czysta przestrzeń hali produkcyjnej czy magazynowej to nie tylko komfort pracy, ale i kwestia bezpieczeństwa pracowników i klientów. Doczyszczanie podłogi z trudnych zabrudzeń nie będzie stanowić problemu, jeżeli zdecydujemy się na użycie właściwego sprzętu i środków czystości, które nie zawierają toksycznych substancji i nie alergizują.
W przypadku porządkowania hal wielkopowierzchniowych wybór odpowiedniego sposobu konserwacji podłóg będzie realnie wpływał na koszt ich utrzymania i trwałość. Maszynowe czyszczenie posadzek daje perspektywę na oszczędność czasu i ograniczenie wydatków, a także ochronę środowiska. Coraz więcej firm sprzątających oferuje usługi wykonywane z poszanowaniem środowiska naturalnego, co w praktyce przynosi znaczne ograniczenie zużycia wody oraz szkodliwych detergentów. Parownice przy użyciu samej tylko wody i temperatury skutecznie wyczyszczą nawet trudny do pozbycia się brud, a co więcej pozostawią po sobie powierzchnię wolną od drobnoustrojów.
Utrzymywanie porządku, zarówno sprzątanie codziennego bałaganu, jak i doczyszczanie powierzchni ze starego i trudnego brudu potrafi wygenerować wiele dodatkowego odpadu. Ogromne ilości wody, prądu, rękawiczek, ścierek, papieru, silne detergenty wylewane do ścieków, plastikowe worki i opakowania – to tylko część dodatkowych śmieci produkowanych podczas zwyczajnego sprzątania. Jeżeli mówimy o przestrzeniach przemysłowych ilość dodanego odpadu jest ogromna. Odpowiedzią są firmy sprzątające pracujące w myśl zrównoważonego biznesu, dla których bezpieczeństwo środowiska naturalnego i ograniczenie odpadów jest priorytetem, a co za tym idzie także bezpieczeństwo klientów, którzy zyskują czystą, hipoalergiczną i zdezynfekowaną przestrzeń przy jednoczesnym ograniczeniu do minimum zużycia wody i szkodliwych środków chemicznych.
Copyright © 2024 MrOffice Krzyki>, Stare Miasto, Śródmieście, Fabryczna, Psie Pole