Jakość powietrza w biurze oraz jego temperatura ma znaczący wpływ na samopoczucie i efektywność pracowników. Badania pokazują, że osoby przebywające w niekomfortowych warunkach są bardziej narażone na zachorowania i problemy zdrowotne, co z kolei przekłada się na ich niższy poziom koncentracji oraz spadek produktywności. W tym artykule dzielimy się innowacyjnymi i ekologicznymi rozwiązaniami – w jaki sposób zadbać o jakość powietrza w przestrzeniach biurowych.
Zarówno zbyt niskie, jak i za wysokie wskaźniki temperatury mogą oddziaływać negatywnie na stan psychofizyczny pracowników. Według przepisów BHP w pomieszczeniach biurowych temperatura powietrza nie może być niższa niż 18°C. Natomiast jej górna granica nie powinna przekraczać 30°C. Należy więc dążyć do utrzymania optymalnego poziomu temperatury mieszczącego się w przedziale od 20 do 23°C.
Badania przeprowadzone przez Lawrence Berkeley National Laboratory w Kalifornii wykazały, że gdy temperatura wychodzi poza ramy powyższego zakresu, to efektywność pracy w biurze może spaść nawet o 2% na każdy stopień różnicy. Ponadto, kiedy pracownicy czują dyskomfort z powodu zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury, częściej sięgają po indywidualne źródła chłodzenia lub ogrzewania, co zwiększa zużycie energii.
Do podobnych wniosków doszli naukowcy z Cornell University. Ich badania pokazały, że przy zbyt niskiej temperaturze praca w biurze staje się mniej wydajna. W pomieszczeniach, gdzie termometry wskazywały wartości poniżej 20°C pracownicy popełniali o 44% więcej błędów w porównaniu z tymi, którzy pracowali w optymalnych warunkach. Taka sytuacja generuje wyższe koszty operacyjne, a także zwiększa emisję CO2, ponieważ biura wymagają dodatkowych urządzeń grzewczych.
Poza temperaturą kolejnym ważnym czynnikiem określającym jakość powietrza w pomieszczeniach biurowych jest wilgotność. Jej optymalny poziom powinien wynosić między 40% a 60%. Zbyt suche powietrze wiąże się z ryzykiem infekcji dróg oddechowych, a także powoduje dyskomfort suchej skóry czy podrażnienie oczu. Z drugiej strony za duża wilgotność może spowodować rozwój pleśni i grzybów, co także niekorzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie pracowników. Dlatego właściwa regulacja wilgotności powietrza w biurze jest istotna dla zapewnienia komfortowych warunków do pracy. Warto zatem stosować nawilżacze lub osuszacze powietrza, aby utrzymać optymalny poziom wilgotności. Ponadto można sięgnąć po prostsze metody, czyli rozstawienie w pomieszczeniach roślin doniczkowych, które nie tylko nawilżają powietrze, ale także pochłaniają zanieczyszczenia.
Problem suchego powietrza w biurach dotyka nas głównie w okresie grzewczym. Aby zapobiec temu zjawisku, w pierwszej kolejności warto zadbać o regularne wietrzenie pomieszczeń i wprowadzać świeże, wilgotniejsze powietrze z zewnątrz. Jednak w sytuacji, gdy otwieranie okien nie jest możliwe, pomocne stają się bardziej nowoczesne rozwiązania, takie jak jonizacja powietrza przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Na czym to polega? Jonizator produkuje ujemne jony, które neutralizują te dodatnie przyciągające kurz, bakterie, wirusy, a także zarodniki pleśni i grzybów. W wyniku tego procesu zanieczyszczenia opadają na podłogę oraz na inne powierzchnie, a powietrze staje się czyste. Jonizacja jest szczególnie wskazana w przestrzeniach biurowych, gdzie jest sucho i brakuje odpowiedniej wentylacji.
Prawidłowa wymiana powietrza w biurze ma kluczowe znaczenie dla utrzymania odpowiedniego poziomu tlenu, wilgotności oraz usuwania zanieczyszczeń i alergenów. W tym celu w pomieszczeniach biurowych montowane są systemy wentylacyjne, klimatyzatory oraz oczyszczacze powietrza. Do zasilania tych urządzeń, zamiast polegać wyłącznie na tradycyjnej energii, warto postawić na innowacyjne i ekologiczne technologie służące jej pozyskiwaniu z odnawialnych źródeł. Są to przede wszystkim panele słoneczne, systemy geotermalne, a także ogniwa paliwowe oparte na wodorze. Co więcej, przy wytwarzaniu energii wodorowej produktem ubocznym jest woda, którą można dodatkowo zużytkować do nawilżania powietrza w biurze. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii obniża koszty jej pozyskania oraz pozwala na magazynowanie ciepła na okres zimowy.
Istnieją też energooszczędne modele klimatyzatorów, takie jak urządzenia wyposażone w gaz chłodniczy R32. Zużywają mniej prądu i jednocześnie są bardziej przyjazne dla środowiska. Dzięki takim mechanizmom można łatwo utrzymać optymalną temperaturę w biurze bez niepotrzebnych strat energii.
Ponadto nowoczesne systemy klimatyzacyjne często są wyposażone w filtry HEPA, które skutecznie zatrzymują drobne cząsteczki zanieczyszczeń oraz alergeny. Takie klimatyzatory nie tylko chłodzą powietrze, ale też filtrują, co sprawia, że przestrzeń biurowa staje się czysta i zdrowa.
Wiele badań pokazuje, że dobre powietrze w biurze wpływa na wydajność i komfort pracowników. Naukowcy z Eco-Lab firmy Microsoft w Seattle po roku testów z nowoczesnymi systemami oczyszczania powietrza i klimatyzacji, zauważyli wzrost satysfakcji swoich pracowników o 40% oraz poprawę produktywności o 10%. Podobnie badania z Harvard T.H. Chan School of Public Health wykazały, że w biurach, w których zainstalowano oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA, zdolności poznawcze pracowników wzrosły o 61%. Natomiast Raport World Green Building Council dowodzi, że po zamontowaniu systemów wentylacyjnych zasilanych energią słoneczną, w londyńskim biurze liczba dni chorobowych spowodowanych problemami oddechowymi zmniejszyła się o 30%. Dodatkowo zużycie energii spadło o 20%.
W ostatnich latach powstały narzędzia wykorzystujące AI do monitorowania jakości powietrza w czasie rzeczywistym. Przykładem takiej platformy jest Clarity, która monitoruje stężenie pyłów, CO2 oraz innych zanieczyszczeń w biurach, a także automatycznie dostosowuje systemy wentylacji i oczyszczania powietrza. Platforma ta integruje się z istniejącymi kanałami zarządzania budynkiem, optymalizując zużycie energii, co pozwala na automatyzację i oszczędności.
Poprawa jakości powietrza w biurze wpływa nie tylko na poczucie komfortu pracowników, ale także na ich zdrowie i efektywność wykonywanych zadań. Dlatego warto inwestować w nowoczesne technologie i rozwiązania, które służą temu celowi. Jak dowodzi prof. Joseph Allen z Harvard T.H. Chan School of Public Health: „Lepsza wentylacja i oczyszczanie powietrza zmniejsza absencję pracowników i zwiększa ich produktywność o co najmniej 10%. Dobre powietrze w biurze to inwestycja, która się zwraca’’.
Bibliografia
Lawrence Berkeley National Laboratory, „Indoor Temperature and Productivity”, 2020
Cornell University, „The Effects of Office Temperature on Employee Performance”, 2018
World Green Building Council, „Health, Wellbeing and Productivity in Offices”, 2019
Harvard T.H. Chan School of Public Health, „Impact of Air Quality on Cognitive Performance in Workplaces”, 2020
https://www.clarity.io/
https://www.businesswire.com/
Jako firma świadcząca usługi sprzątające specjalizujemy się w doczyszczaniu powierzchni biurowych, w tym konserwacji systemów wentylacyjnych i klimatyzacji. Nasze prace wykonuje wykwalifikowany zespół opiekunów przestrzeni, którzy dbają zarówno o czystość w budynkach, jak i o ochronę środowiska naturalnego poprzez zastosowanie ekologicznych rozwiązań.
Skontaktuj się z nami w celu oceny powietrza w Twoim biurze!
Copyright © 2024 MrOffice Krzyki>, Stare Miasto, Śródmieście, Fabryczna, Psie Pole