Pożar jest niewątpliwie jedną z największych tragedii, jaka może się przydarzyć zwłaszcza, jeśli spalił się dom rodzinny. W tej sytuacji bardzo istotne jest, aby zachować szczególną ostrożność i wszelkie zasady bezpieczeństwa podczas sprzątania po pożarze. Dlatego warto poważnie rozważyć, czy zamiast podejmować się tego zadania na własną rękę, nie lepiej jest zatrudnić profesjonalną firmę, która udzieli nam fachowej pomocy przy usuwaniu skutków pożaru i naprawie szkód.
Na samym początku, już po ugaszeniu ognia przez straż pożarną, należy niezwłocznie skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, która wyznaczy rzeczoznawcę w celu oszacowania skali strat oraz wydania decyzji, czy budynek nie grozi zawaleniem. Wówczas dopiero można wkroczyć do budynku i zacząć uprzątanie pogorzeliska. Ważne, aby nie podejmować żadnych czynności przed przyjazdem rzeczoznawcy, ponieważ może to wpłynąć na jego ustalenia.
Pierwszym etapem w procesie porządkowania po pożarze będzie wyniesienie z budynku całego jego wyposażenia: mebli, urządzeń i innych przedmiotów – niezależnie od tego, czy zostały uszkodzone przez ogień, czy też nie. Wszystkie spalone bądź nadpalone rzeczy powinny być odpowiednio zutylizowane, ponieważ nie można ich wyrzucać do zwykłego śmietnika, a pozostałe domowe sprzęty zabezpieczone przed zniszczeniem. Taką usługę z pewnością wykona dla nas firma sprzątająca po pożarze, dlatego opłaca się zatrudnić fachowców do kompleksowego usuwania szkód pożarowych. Wynajęta ekipa zajmie się również wywozem gruzu z pogorzeliska.
Kolejną etapem prac będzie likwidacja sadzy ze ścian i podłóg, a także pozostałych zanieczyszczeń, w tym śladów zadymienia. Bardzo skutecznym środkiem wykorzystywanym do tego celu jest suchy lód. Pod wysokim ciśnieniem wypuszcza go maszyna, co umożliwia dotarcie nawet do wąskich szczelin i usunięcie z nich wszelkich zabrudzeń. Warto dodać, że metoda czyszczenia suchym lodem jest bardzo przyjazna dla środowiska, ponieważ cały proces odbywa się bez potrzeby zastosowania jakichkolwiek detergentów. Na tym etapie przeprowadzana jest także dekontaminacja pomieszczeń, czyli eliminacja wszelkich szkodliwych związków chemicznych i toksyn.
Jak jeszcze sprzątać po pożarze? Wyspecjalizowane firmy w ramach kompleksowej usługi wykonują również dezynfekcję powierzchni i neutralizację zapachów, a więc całkowicie pozbędą się smrodu spalenizny. Zabieg ten jest przeprowadzany przy wykorzystaniu ozonu, który wnika w mikrocząsteczki materiałów i redukuje nieprzyjemną woń, pozostawiając przy tym poczucie świeżości jak po burzy. Ozonowanie stosowane jest także podczas czyszczenia przewodów wentylacyjnych i kominowych, o co koniecznie trzeba zadbać po pożarze.
Decydując się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, warto mieć na uwadze, że poza czynnościami typowo porządkowymi wykwalifikowani pracownicy podejmą się jeszcze innych istotnych zadań, o których należy pamiętać przy naprawie szkód pożarowych. Na przykład sprawdzą dla nas urządzenia elektryczne pod kątem dalszego użytkowania. Poza tym często po ugaszeniu ognia przez straż pożarną konieczne jest pozbycie się wody, która pozostała w pomieszczeniach. Tą sprawą także zajmie się ekipa sprzątająca i dodatkowo zadba o zabezpieczenie sprzętu przed korozją. Ponadto może się zdarzyć, że ściany budynku wymagają osuszenia po zalaniu, co bezwzględnie trzeba zrobić, aby przygotować pomieszczenia do prac remontowych. A zanim przystąpimy do odnowienia domu czy lokalu po pożarze, trzeba pamiętać, że ściany muszą być dokładnie wymyte z sadzy – w żadnym wypadku nie wolno zamalowywać zanieczyszczeń powstałych w wyniku działania ognia.
Co więcej, przy zatrudnieniu fachowców od sprzątania po pożarach możemy być pewni, że firma zadba o sporządzenie odpowiedniej dokumentacji do przekazania ubezpieczycielowi, w tym spisanie protokołu szkód i zrobienie zdjęć z miejsca zdarzenia. Niewątpliwie warto zaufać osobom, które mają większe doświadczenie niż my, jak należy postępować w tak trudnych sytuacjach.
Obecnie na rynku istnieje wiele firm sprzątających, które mają w swojej ofercie usuwanie i naprawę szkód po pożarze. Ale ile kosztują takie usługi? Najczęstszą praktyką stosowaną w tym przypadku przez przedsiębiorców jest bezpłatna wycena na podstawie oględzin na miejscu zdarzenia. Jednocześnie klient otrzymuje ofertę z zakresem prac porządkowych, niezbędnych do przeprowadzenia w budynku, oraz ich szczegółowy kosztorys. Zazwyczaj każda usługa jest wyceniana indywidualnie. Przykładowo stawki za czyszczenie ścian suchym lodem kształtują się na poziomie ok. 700 zł netto za godzinę, natomiast za ozonowanie pomieszczeń – 100 zł netto za godzinę. Ponadto dochodzą jeszcze koszty za utylizację sprzętów uszkodzonych przez ogień oraz ewentualnie za wywóz gruzu i osuszanie ścian.
Wynajęcie profesjonalnej ekipy do sprzątania po pożarach wiąże się z dość dużym wydatkiem. Jednak robienie tego na własną rękę, bez fachowej pomocy oraz specjalistycznego sprzętu, jest bardzo ryzykowne i może zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu.
Copyright © 2024 MrOffice Krzyki>, Stare Miasto, Śródmieście, Fabryczna, Psie Pole